home / blog / zmiany na rynku

Koniec rynku sprzedającego,
czas na zmianę podejścia

Wysoka inflacja, zmiany poziomu stóp procentowych oraz restrykcyjna polityka kredytowa banków, drastycznie zmieniły w ostatnich tygodniach sytuację na rynku nieruchomości. Po wielu miesiącach hossy, rynek staje się na powrót rynkiem kupującego, na którym bez odpowiedniej strategii i przygotowania, sprzedaż nieruchomości nie będzie już taka prosta jak do tej pory. Coraz więcej pośredników i inwestorów przyznaje, że home staging staje się obowiązkowym elementem  przygotowania nieruchomości do sprzedaży, który może zdecydować o czasie transakcji. Jak w tej chwili wygląda rynek i jak zapewnić sobie na nim lepszą pozycję? 

męskie dłonie trzymają mały drewniany domek symbol czyjegoś nowego domu

Mniej klientów na rynku

Podwyższenie stóp procentowych spowodowało zniknięcie z rynku sporej części kupujących, którzy przy zakupie wymarzonej nieruchomości musieliby posiłkować się kredytem hipotecznym. Według najnowszego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła w lipcu br. o 66,8%. Wartość indeksu jest zatem najniższa od 14 lat i jednoznacznie pokazuje zamrożenie na rynku kredytów hipotecznych. Widać to także po ilości osób wnioskujących o kredyt. Ich liczba w lipcu spadła o 67,8% w stosunku do lipca 2021 i o 27% w porównaniu do czerwca br. Mniej wniosków kredytowych bezpośrednio przekłada się na ilość transakcji sprzedaży oraz na ich wysokość. Klienci gotówkowi nie są w stanie całkowicie zasypać luki, która powstała na rynku, a dodatkowo część z nich, zamiast kupna nieruchomości na wynajem, decyduje się na inwestycje w obligacje i wyżej oprocentowane depozyty. Nie jest to zatem łatwy czas dla tych, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość. Co w takim razie zrobić, jeśli jesteś zdecydowany na sprzedaż i nie chcesz czekać długie miesiące na potencjalnego klienta?

Koniec z bylejakością

Powiedzmy to otwarcie – jeszcze kilka miesięcy temu sprzedaż mieszkania nie nastręczała większych trudności, rynek chętnie wciągał prawie wszystko co się na nim pojawiło. Nawet jeśli oferta nie była dopracowana ani okraszona profesjonalnymi zdjęciami, dość szybka znajdowali się na nią chętni, choćby wśród inwestorów zainteresowanych bezpieczną lokatą swojego kapitału. Czasy bylejakości się jednak skończyły, teraz sposób zaprezentowania oferty może mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu transakcji. Home staging staje się elementem obowiązkowym przygotowania nieruchomości do obrotu. Niezależnie od tego czy jesteś agentem nieruchomości, fliperem czy po prostu chcesz sprzedać swoją własną nieruchomość, zwróć szczególną uwagę na to, jak ją zaprezentujesz. Wysprzątane, uwolnione od nadmiaru rzeczy mieszkanie oraz profesjonalne zdjęcia wnętrz, to minimum, by zapewnić sobie spokój przy sprzedaży nieruchomości. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, zajrzyj do artykułu, w którym udzieliłam kilku wskazówek na ten temat ( Jak szybko sprzedać mieszkanie? )

Pusty pokój bez home stagingu. Duże okna wychodzące na zieleń, kremowe ściany i drewniana podłoga
Fragment smutnego monotonnego wieżowca typu wielka płyta z elewacją w odcieniach brązu

Wyróżnij się albo zgiń (w gąszczu innych ofert)

W momencie, gdy podaż przewyższa popyt, kluczem do sukcesu jest stworzenie oferty, która wyróżni się spośród innych, przyciągnie uwagę i zaintryguje oglądających. Jak to zrobić? Zastosuj zasady home stagingu. Pamiętaj, puste pokoje nie zapadają w pamięć, byle jaki wystrój nie skradnie serc oglądających. Zadbajmy o to, żeby wnętrze sprzedawanej nieruchomości było maksymalnie atrakcyjne, wyróżniało się swoim charakterem i robiło świetne pierwsze wrażenie. 

Dla każdego czyli właściwie dla kogo?

Jeśli chcesz, żeby Twoja nieruchomość się wyróżniała i ściągała odpowiednich oglądających na prezentacje, musisz stworzyć wnętrze z charakterem, które przymówi do konkretnej grupy kupujących. Zastanów się jakie plusy ma Twoja nieruchomość i dla jakiej grupy osób są one ważne. Czy mieszkanie jest obok szkoły, przedszkola i placów zabaw, a może w pobliżu uniwersytetu? Kto najbardziej skorzysta z danej lokalizacji? Kolejnym krokiem jest stworzenie wnętrza, które przemówi do tych właśnie osób. Profesjonalny home stager przygotuje nieruchomość nie pod swój czy Twój gust, ale pod preferencje konkretnie zdefiniowanej grupy docelowej. 

Home staging czyli niech przemówi wnętrze

Aby nieruchomość zainteresowała konkretną grupę docelową, jej wystrój powinien być dopasowany do tego co, dla niej ważne. Innego wnętrza oczekują studenci, innego osoby starsze. Nie wiesz jak zaaranżować przestrzeń? Skorzystaj z pomocy home stagera, który pomoże Ci w określeniu odpowiedniej grupy docelowej, a następnie stworzy dopasowane do niej wnętrze. Home staging to doskonałe narzędzie do wyróżnienia Twojej oferty, ponieważ sprawia, że Twoje wnętrza stają się unikatowe i zapamiętywalne. Dobry home stager wyciągnie i wyeksponuje potencjał nieruchomości, po to by oglądający nie mieli wątpliwości, że Twoja nieruchomość oferuje im więcej niż inne. Home staging nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale przynosi konkretny zysk w postaci szybszej sprzedaży.

Czas to pieniądz

Jeśli zatem obawiasz się, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości w Warszawie i okolicach, może spowodować trudności ze sprzedażą Twojego mieszkania czy domu, rozważ inwestycję w home staging. Dobrze wykonany home staging radykalnie zwiększa zainteresowanie nieruchomością i skraca czas transakcji. NOVO Home Staging pomaga przeprowadzić profesjonalny home staging w Warszawie, Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Serocku i innych miastach województwa mazowieckiego, pomagając swoim klientom cieszyć się efektami szybkiej i bardziej zyskownej sprzedaży ich nieruchomości.  Zachęcam do zapoznania się z ofertą home stagingu.

 

 

Photo credits: Pexels

stylizacja wnętrz przy użyciu dwukolorowej klepsydry, beżowego okrągłego świecznika i książek w beżowych okładkach

podziel się tym z innymi

Uśmiechnięta home stager warszawa stoi na tle ściany z freskami, myśli o home stagingu i stylizacji wnętrz

Nazywam się Magda Copija. Moją pasją jest tworzenie wnętrz na NOVO.

Jestem home stagerką i stylistką wnętrz. Pomagam moim klientom szybko oraz skutecznie sprzedawać i wynajmować ich nieruchomości. 

Wydobywam potencjał wnętrz, podkreślam ich zalety, aranżuję na nowo, podnosząc w ten sposób ich wartość i atrakcyjność na rynku nieruchomości. Tworzę miejsca, które szybko stają się czyimś nowym domem.

Dzięki połączeniu wiedzy na temat aranżacji wnętrz i rynku nieruchomości mogę skutecznie wspierać moich klientów w osiąganiu ich celów. Z moją pomocą sprzedają i wynajmują swoje nieruchomości szybciej i z większym zyskiem. 

Serdecznie zapraszam do współpracy agentów nieruchomości, inwestorów i osoby prywatne z Warszawy, Legionowa i okolic.